Kiedy należy stosować suplementy na masę?
Suplementy powinno się stosować wtedy, gdy chce się zdobyć wymarzony cel jaką jest poprawa sylwetki czy muskulatury, zwiększyć kondycję lub nabrać masę mięśniową. Zastosowanie suplementów na masę wzrasta, ponieważ większość produktów żywnościowych nie zawiera odpowiedniego zapotrzebowania w składniki odżywcze. Poza tym produkty te przyspieszają osiągnięcie celu, dlatego też chętniej po nie sięgamy. Dieta na masę ma za zadanie doprowadzić do przyrostu masy mięśniowej.
Ma to związek z utrzymaniem dodatniego deficytu kalorycznego w połączeniu z wysoką podażą białka, węglowodanów oraz ciężkimi treningami siłowymi. Sam cykl treningowy wiąże się z dużym obciążeniem stawów, ogromnym zużyciem energii a co za tym idzie wysokim zapotrzebowaniem na kalorie.
Warto wtedy się wspomóc, aby w organizmie nie powstały deficyty. Celem suplementacji powinno się stać wzmocnienie stawów, odkwaszenie organizmu, uzupełnienie poziomu glikogenu w mięśniach oraz zatrzymaniem katabolizmu. Jeśli osobie ćwiczącej zależy na tym, aby uzupełnić zużyty zapas witamin i minerałów, to suplementy są dla niego idealnym uzupełniającym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów suplementów diety, które wspomagają dietę na masę. Poniżej pokrótce przedstawimy te, które są najpowszechniejsze i najczęściej używane przez sportowców oraz osoby, które dbają o sylwetkę.
Najlepsze odzywki na rozwój muskulatury
Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na idealną dietę na masę. Wiąże się to z tym, że każdy organizm jest inny a jego zapotrzebowanie jest indywidualne. Warto zapoznać się z rodzajami odżywek na masę, które są dostępne na polskim rynku, aby dopasować idealną dla siebie.
Najbardziej popularnym jest izolat białka, który stosuje się po treningu, z rana lub w zależności od potrzeb. Celem jego użycia jest poprawienie regeneracji oraz dostarczenie odpowiedniego budulca, który pobudza tkankę mięśniową do działania. Ważne jest czy wybieramy izolat biała czy koncentrat. Tutaj warto wybrać odżywkę droższą, która szybciej się wchłania. Koncentraty stosuje się raczej wieczorami lub jako alternatywę dla posiłku.
Dobre białko w połączeniu z treningiem i odpowiednią dietą działa cuda dla organizmu a przyjmowanie białka, które jest dostarczane wraz z pokarmem nie pokrywa zapotrzebowania na nie. Węglowodany o których wcześniej także była mowa można przyjmować po treningu o każdej porze dnia. Celem CARBO jest odbudowywanie glikogenu oraz produkcja insuliny. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednego grama na kilogram masy ciała. Można go przyjmować w postaci koktajlu. Duża ilość węglowodanów znajduje się także w rodzynkach lub suszonych morelach.
Zawierają one cukry proste, które równie dobrze i prawidłowo odbudowywują glikogen. Na czczo w dni nietreningowe można przyjmować kreatynę, która poprawia transport składników i nie doprowadza do odwodnienia organizmu. Przyjmuje się ją w cyklach miesięcznych z przerwą trzymiesięczną.