kettlebells
Uncategorized

Kettlebells – ćwicz z kulami!

Chcesz rozwinąć swoje ciało w treningu siłowym, nie wiesz jednak jakie ćwiczenia będą dla ciebie najbardziej efektywne? A czy słyszałeś o kettlebells? Jeśli nie, koniecznie dowiedz się o tym sprzęcie więcej w tym artykule. Nie zwlekaj, czytaj dalej!

Czym jest kettlebell?

Kettlebell to żeliwna lub stalowa kula z uchwytem przymocowanym do góry (przypominająca kulę armatnią z uchwytem). Służy do wykonywania wielu rodzajów ćwiczeń, w tym tych łączących trening sercowo-naczyniowy, siłowy i sprawnościowy. Kettlebells są jednymi z podstawowych sprzętów używanym w podnoszeniu ciężarów. Swoje korzenie wywodzą one z Rosji – “girya” była rodzajem metalowego ciężarka, używanego głównie do ważenia plonów w XVIII wieku. Na XIX wiek datuje się używanie takich ciężarków przez siłaczy cyrkowych. Zaczęto je stosować do rekreacyjnej i konkursowej atletyki siłowej w Rosji i Europie pod koniec XIX wieku.

kettlebells

Czemu warto ćwiczyć z obciążeniem?

Ze względu na swój charakter, typowe ćwiczenia z kettlebells budują siłę i wytrzymałość, szczególnie w dolnej części pleców, nogach i ramionach oraz zwiększają siłę chwytu. Podstawowe ruchy podczas używania tego sprzętu angażują całe ciało jednocześnie, w sposób, który naśladuje prawdziwe czynności, takie jak odśnieżanie, czy praca na roli.
W odróżnieniu od tradycyjnych hantli, środek masy kettlebell jest wysunięty poza dłoń, co ułatwia ruchy wahadłowe. Waga tego przedmiotu nie jest rozłożona równomiernie – z tego powodu unikalny kształt kettlebell zapewnia “niestabilny” ciężar do przenoszenia, który jest kluczowy dla skuteczności ćwiczeń z tym sprzętem. Jeśli są wykonywane prawidłowo, są bardzo korzystne dla zdrowia – mogą w dużym stopniu wpłynąć na poprawę mobilności, zakres ruchu, zwinność, wytrzymałość sercowo-naczyniową, odporność psychiczną oraz na zwiększenie siły.

Jak przydatny był ten post?

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post!