Fizjoterapia to usługi świadczone przez fizjoterapeutów osobom w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania im maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Zawód fizjoterapeuty może wykonywać osoba, która ukończyła czteroletnie studia podyplomowe specjalizacyjne, studia magisterskie lub licencjackie o kierunku rehabilitacja ruchowa lub fizjoterapia. To osoba z wykształceniem niemal medycznym, która za pomocą odpowiednich ćwiczeń i zabiegów fizykoterapeutycznych, jest w stanie przywrócić sprawność ruchową pacjenta, podnieść sprawność fizyczną organizmu oraz łagodzić dolegliwości bólowe.
Kto powinien udać się do fizjoterapeuty?
Pomocy u fizjoterapeuty powinny szukać osoby borykające się m.in. z bólem pleców, zapaleniem stawów, zaburzeniami wynikającymi z urazów kręgosłupa szyjnego oraz urazami sportowymi. Fizjoterapeuta dzięki odpowiednio dobranym zabiegom złagodzi dolegliwości nie tylko związane z układem mięśniowym, nerwowym i szkieletowym, ale także z oddechowym, sercowo–naczyniowym oraz neurologicznym. Dlatego pacjenci z astmą, mukowiscydozą, chorobami serca, po przebytym zawałem, po udarze czy przy chorobie Parkinsona również predysponowani są do korzystania z pomocy fizjoterapeuty.
Celem terapii jest poprawienie sprawności ruchowej oraz wzmocnienie organizmu po przebytych urazach. Systematyczna praca z fizjoterapeutą umożliwia szybszy powrót do normalnego trybu życia, dlatego w przypadku dolegliwości które je utrudniają, nie warto zwlekać przed udaniem się na wizytę.

Na czym polega praca fizjoterapeuty?
Zadaniem fizjoterapeuty jest znalezienie najsłabszego ogniwa mięśniowego odpowiedzialnego za daną dolegliwość. Następnie pomaga on nam wyćwiczyć i ustabilizować mięśnie tak, by stanowiły swego rodzaju “gorset”. Stabilizacja mięśniowa nie jest czymś, co można samemu leczyć. Do niego należy ocena czy problem wynika z zablokowania kręgosłupa czy może jest to problem z mięśniami, które należy rozciągać i wymasować. Okazać się może, że problem jest bardziej złożony i potrzebna jest konsultacja innych specjalistów, np. ortopedy, neurologa czy neurochirurga.
Jakie zabiegi wykonuje fizjoterapeuta?
Do zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów należą przede wszystkim masaże i gimnastyka lecznicza. Dodatkowo stosuje się kąpiele lecznicze, ciepłolecznictwo czy światłolecznictwo. Oprócz nich stosuje się także laseroterapię, ultrasonoterapię, pole magnetyczne i inne zabiegi fizykoterapeutyczne. Dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych przypadłości pacjenta. Na przykład przy ćwiczeniach z zakresu ruchu stosuje się gimnastykę leczniczą, pływanie czy hydroterapię, zaś masaż terapeutyczny – przy mobilizacji tkanek miękkich.
Odpowiednia terapia przynosi efekty, dzięki którym pacjent pozbywa się zaburzenia trwającego kilka dni czy nawet lat. Bardzo ważnym czynnikiem, który kwalifikuje pacjenta do wizyty u fizjoterapeuty jest odczuwanie przez niego bólu lub dyskomfortu w narządach ruchu. Im szybsza będzie diagnostyka, tym szybciej zostaną wdrożone zabiegi, dzięki którym pacjent będzie miał szansę na pełne wyzdrowienie.