Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne
Budowanie masy

Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Aby móc podejść do jakiekolwiek zmiany diety, należy poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli planujesz zrzucić zbędne kilogramy lub twierdzisz, że nieprawidłowo się odżywiasz ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Co to takiego zapotrzebowanie kaloryczne?

Jeśli chcemy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne konieczne jest wyliczenie tak zwanego wskaźnika BMR. Służy on do tego, aby poznać liczbę kalorii, która jest spalana w ciągu dnia i nocy przez organizm, który wykonuje podstawowe czynności życiowe. Żeby móc ustalić wiarygodne zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie wyliczanego BMR trzeba uwzględnić ewentualną aktywność fizyczną oraz kalorie jakie są spalane w ciągu dnia. BMR jest wskaźnikiem przemiany materii, który nazywa się także przez fachowców tempem metabolizmu podstawowego. Wskazuje on najmniejsze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które pozwala nam funkcjonować. Każda część organizmu ma swoje średnie zapotrzebowanie i tak oto układ nerwowy zużywa około ¼ całego zapotrzebowania, wątroba – 1/5, serce 1/15 a reszta organów 2/5.

Co to takiego BMR?

BMR to polski odpowiednik PPM. Z angielskiego znaczy basal metabolic rate, czyli podstawowa przemiana materii. Inaczej nazywa się ją tempem metabolizmu podstawowego. Wskaźnik ten określa najmniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, jakie jest potrzebne organizmowi, aby zachować podstawowe funkcje życiowe, takie jak między innymi oddychanie czy mruganie powiekami – na to też przeznaczamy pewien zapas energii. Podobnie jak na inne podstawowe czynności, które są powoływane przez różne organy. Wyróżnia się szereg czynników, które mają wpływ na BMR. Jest to między innymi wzrost, wiek, płeć, hormony, geny. Warto wiedzieć, że BMR określa tylko i wyłącznie pracę organów wewnętrznych układu nerwowego. Są to czynności związane także z leżeniem, wygodnym siedzeniem lub jakimkolwiek odpoczynkiem podczas którego nie wykonujemy żadnej aktywności fizycznej.

Skorzystaj ze wzoru lub kalkulatora

W Internecie jest dostępnych wiele kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego. Warto je poznać i obliczyć korzystając ze wzoru lub kalkulatora szczególnie wtedy, gdy chcemy skorzystać z diety normokalorycznej. Przy tej diecie ważne i bardzo istotne jest ustalenie liczby kalorii, które mają pomóc schudnąć lub przytyć. Poza tym poznanie zapotrzebowania kalorycznego pomaga kontrolować codzienny jadłospis oraz ilość przyjmowanych kalorii w ciągu całego dnia. Sposobów na obliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest sporo. Kalkulator BMR to tak naprawdę bardzo dużo wzorów, które są dostępne w licznych i przeróżnych wzorach. Kiedyś ktoś próbował policzyć wszystkie dostępne wzory. Doliczył się ich prawie trzysta. Naukowiec brał pod uwagę wiek, płeć, masę, rasę, poziom tkanki tłuszczowej oraz wzrost osób badanych. Jedną z najpopularniejszych metod obliczania podstawowego zapotrzebowania kalorycznego jest metoda Harrisa-Benedicta a do wyliczeń potrzebna jest tylko masa ciała, wzrost i wiek.

Jak przydatny był ten post?

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post!