siłownia w Warszawie
Budowanie masy Dieta

Kim jest ektomorfik?

Podczas gdy inni nieustannie narzekaj na dodatkowe kilogramy, Ty zmagasz się z sytuacją odwrotną. Jesz i jesz, a kilogramów nie przybywa? Dla innych marzenie, a dla Ciebie wieczna udręka, bo każda próba nabrania masy mięsniowej kończy się fiaskiem? Masz to, co każdy ektomorfik. Kim on jest i dlaczego nie może przybrać na wadze?

Ektomorfik – kto to jest?

Ektomorfik to jeden z typów sylwetki wyodrębnionych przez Williama Sheldona. Obok niego znalazł się także mezomorfik oraz endomorfik. Ektomorfik charakteryzuje się smukłą sylwetką. Ma szybką przemianę materii, niską masę ciała oraz masę mięśniową. Ciało ektomorfika ma specyficzne proporcje – pociągła twarz, długa szyja, wątkie ramiona i biodra, długie i smukłe nogi i ręce. Ludzie z tym typem sylwetki mają problem z przybraniem na masie. To osoby o tzw. “drobnej kości”.

Kim jest ektomorfik i dlaczego nie może przytyć?
Kim jest ektomorfik i dlaczego nie może przytyć?

Czy taka osoba może przybrać na wadze?

Ektomorfik ma problem z przybraniem na wadze, jednak nie jest to sytuacja patowa. Przy odrobinie wysiłku uda mu się zdobyć dodatkowe kilogramy i zbudować tkankę mięśniową. Ektomorficy mają w naturalny sposób mniejszy apetyt niż ludzie o innym typie sylwetki, dlatego warto na początku zmusić się do liczenia kalorii, aby mieć pewność, że jeszcze ich odpowiednią ilość. W przypadku chęci przybrania na masie powinieneś być na lekkiej nadwyżce kalorycznej. Dodatkowo warto włączyć do swojego planu treningowego ćwiczenia siłowe oraz ograniczyć wszelki wysiłek cardio.

Jak przydatny był ten post?

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post!