Czy dieta keto jest zdrowa? Na czym polega?
Dieta

Czy dieta keto jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna była w pewnym momencie niezwykle popularna zarówno wśród osób bardzo aktywnych fizycznie, jak i tych, które uparcie próbowałaby zrzucić kilka kilogramów. Na czym polega? I przede wszystkim, czy dieta keto jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

W standardowej, dobrze zbilansowanej diecie dąży się do utrzymania odpowiednich proporcji poszczególnych składników odżywczych, które wyglądają w następujący sposób:

  • 50% stanowią węglowodany,
  • 30% to tłuszcze,
  • 20% to białka.

Dieta ketogeniczna, in. ketogenna, zaburza te proporcje, dążąc do podaży tłuszczów na poziomie aż 70-80%, jednocześnie drastycznie ograniczając spożycie węglowodanów. Ma to doprowadzić do tzw. stanu ketozy, czyli, najprościej mówiąc, sytuacji, kiedy organizm pozyskuje energię nie z glukozy, ale tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Jednak kluczowe pytanie brzmi: Czy dieta keto jest zdrowa?

Czym jest dieta ketogeniczna i czy dieta keto jest zdrowa?

Czy dieta keto jest zdrowa?

Pozbawiając nasz organizm węglowodanych, odcinamy jego podstawowe źródło energii, zmuszając go do pozyskiwania jej z kwasów tłuszczowych. Początkowo możemy odczuwać pozytywne skutki takiej diety – np. wzrost poziomu energii, jednak ten stan szybko się kończy. Pojawia się chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, ogromna chęć spożywania wszelkiego rodzaju węglowodanów, problemy z trawieniem, układem moczowym i wiele, wiele innych. W takim razie, czy dieta keto jest zdrowa w jakimkolwiek przypadku?

Dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjnym sposobem żywienia, który może przynieść znacznie więcej start niż korzyści. Jeżeli lekarz bądź dietetyk zaleci taki sposób żywienia, osoba odżywiająca się w ten sposób powinna pozostawać pod ciągłą kontrolą wykwalifikowanych osób.

Jak przydatny był ten post?

Średnia ocena 0 / 5. Vote count: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post!